rozbudowa domu Tarnowskie Góry

 

 

 

 

 

 

                                tytuł                        rozbudowa domu  w Tarnowskich Górach

                                 data                        2015

                                 status                    projekt budowlany

                                 typ                          budynek mieszkalny

                                 lokalizacja             Gliwice

                                 powierzchnia       195m2 

                                 autorzy                  Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak

 

Na wąskiej działce, z pięknym ogrodem, stoi, wybudowany w latach 70-tych, dom jednorodzinny, w którym mieszka obecnie senior rodziny. W przyszłości planuje się do niego wprowadzić jego syn wraz z żoną. Dom nie ma bezpośredniego wyjścia na ogród z części mieszkalnej, jedynie niewielkie drzwi z klatki schodowej oraz garażu, posiada małe pokoje rozłożone na wielu poziomach, rozdzielone dodatkowo klatką schodową.  

Naszym zadaniem było znalezienie pomysłu na powiększenie domu i jego otwarcie na ogród oraz rozdzielenie go na dwa niezależne mieszkania, każde z bezpośrednim dostępem do ogrodu i garażu.

Zaproponowaliśmy rozbudowę istniejącego domu od strony ogrodu oraz jego przebudowę dostosowując go do nowych potrzeb. W części dobudowanej powstała otwarta przestrzeń dzienna z dużą ilością naturalnego światła z bezpośrednim wyjściem na ogród.  

Dom po rozbudowie został podzielony na dwa niezależne mieszkania: niewielkie 2 poziomowe mieszkanie seniora oraz większe mieszkanie syna z rodziną na 3 poziomach i w rozbudowie. Przebudowa istniejącego domu polegała na nowym podziale i otwarciu wewnętrznej przestrzeni oraz przebudowie klatki schodowej z bezpośrednim przejściem do nowej rozbudowy i ogrodu. 

Kształt rozbudowy jest ściśle uzależniony od stron świata, bliskości sąsiada oraz chęci stworzenia małej skali rozbudowy przy utrzymaniu maksymalnych widoków na ogród z każdego mieszkania.

Tak powstała dobudowa o ostrych i organicznych kształtach, pokryta blachą aluminiową, w kontraście do prostej kostki budynku istniejącego, pokrytego ciemnym tynkiem.